Miks valida väline mikrofon?

Signaali ja müra suhe on välistel mikrofonidel üldiselt märgatavalt parem kui sülearvutite mikrofonidel.

  • Kuna sülearvuti mikrofon on suust kaugel, siis tuleb heli palju rohkem võimendada, mis tähendab ka taustamüra ja ruumi kaja võimendamist. Välise mikrofoni saab suule palju lähemale tuua, seega ei pea enam heli koos taustamüraga nii palju võimendama.
  • Kui sülearvutite mikrofonid on tavaliselt igas suunas ühe tundlikud, siis välised mikrofonid on tavaliselt rääkija suunas tundlikumad ja muudes suundades vähem tundlikud, mis takistab veelgi taustamüra sattumist mikrofoni.
  • Kui sülearvutite mikrofonid on väga väikesed ja nende sagedusvahemik üsna kitsas, siis välistel mikrofonidel on palju suurem membraan, mis võimaldab heli vastu võtta palju laiemas sagedusvahemikus, mis kõlab naturaalsemalt ja meeldivamalt.
Kokkuvõttes sülearvuti mikrofoni heli kuulamine väsitab kuulajaid rohkem, kuna nad on sunnitud rohkem pingutama, et signaali mürast eristada.

Lisaks välisele mikrofonile on mul ka väline USB helikaart, millega ma saan kõrvaklappide kaudu pidevalt kuulata ja monitoorida enda mikrofoni heli, ilma tajutava viivituseta. Selline pidev tagasiside võimaldab kiiresti avastada soovimatuid helisid ja parandada heli probleeme, sättida mugavalt heli taset, märgata paremini enda hääle dünaamikat, intonatsiooni ja muid heli iseärasusi, mida teised kuulda võivad. Professionaalsetes stuudiotes ja lavadel on (kõrva)monitoride kasutamine elementaarne enda esituse ja heli kontrollimise viis. Lisaks laiendab välise helikaardi kasutamine märkimisväärselt mikrofonide valikut ja parandab ka heli kvaliteeti.

Hinna-kvaliteedi ja funktsionaalsuse osas soovitaksin praegu järgmist komplekti: